Probiotikum es a sport
Probiotikumok és sport
Amerikában az élsportolókat probiotikumokkal is erősítik!
A beleinkben természetes körülmények között rengeteg baktérium és gomba él, melyek nagy szerepet játszanak egészségünk megőrzésében:
- gátolják a káros baktériumok megtelepedését,
- védik a bélnyálkahártyát,
- biztosítják a tápanyagok megfelelő felszívódását,
- csökkentik a koleszterin felszívódását,
- és hozzájárulnak a jó közérzet biztosításához.
Az immunrendszer sejtjeinek közel 80%-a a belekben van!
Az ember bélrendszere tehát nagyon jó barátságban van ezekkel a baktériumokkal és gombákkal. A probléma az, hogy ezek a jótékony organizmusok bizonyos körülmények között elgyengülhetnek, és akár el is pusztulhatnak, ami kedvezőtlen hatással van az emésztőrendszer működésére, és így az egész szervezetre.
A bélrendszerünk hossza mintegy 9 m, teljes felülete kb. 400 m2, ami egyértelművé teszi, hogy a bélrendszerünk a legnagyobb felület, amellyel a külvilággal érintkezünk. Ennek következtében az immunsejtjeink 70- 80%-a a bélben helyezkedik el.
Az itt zajló emésztési-felszívódási és immunológiai folyamatokat több milliárd jótékony bélbaktérium segíti. A jótékony baktériumok fontos feladata az immunrendszer működésének biztosítása, a bélbe került különböző kórokozók, idegen anyagok felismerése, az immunsejtek mozgósítása, a tápanyagok megfelelő felszívódásának, emésztésének segítése, illetve különböző vitaminok (K- és B- vitamin) termelése.
Igen, az intenzív sporttevékenység is bélflóra gyilkos.
Intenzív fizikai terhelés során az emberek jelentős hányadánál kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, pl. émelygés, hányinger, puffadás, görcsös fájdalom, hasmenés.
Ezen kellemetlen jelenségeket a helytelen táplálkozás, valamint a megerőltető fizikai terhelés során jelentősen csökkenő zsigeri vérellátás magyarázza. A bélfalban kialakult hypoxia rontja a bél nyálkahártyájának működését, megbontja a bélflóra egyensúlyát, és az immunrendszer működésének átmeneti zavarát idézi elő. A jelen- séget a szakirodalomban "edzés utáni immunfunkció csökkenésnek" (PEIS= "post- exercise immunosuppression" ) nevezik.
Nemzetközi tanulmányok igazolják, hogy megfelelő probiotikus készítmények fogyasztásával ezen kellemetlen tünetek csökkenthetők.
Rendszeresen sportolók 50%-nál az intenzív edzések után megjelennek különböző gyomor-bélrendszeri panaszok (gyomorégés, étvágytalanság, puffadás, hasmenés), valamint fertőzéses eredetű felső légúti tünetek (tüsszögés, orrfolyás, torokfájás), esetleg fertőzéses hasmenés.
Ezek oka többek között a belek vérellátásának csökkenése az edzés alatt, a megnövekedett stressz hormon szint, valamint a bevitt nagy mennyiségű fehérje. A tünetek megjelenését befolyásolja, súlyosbítja még az edzés magas intenzitása, az edzettségi állapot és az edzés alatti folyadékhiány (4%-os folyadékvesztésnél a bélfal keringése minimálisra csökken).
Mindezek megbontják a bélflóra egyensúlyát, így lényegesen romlik a tápanyagok felszívódása és az immunrendszer fertőzésekkel szembeni védekezése (az immunrendszer sejtjeinek 70-80%-a a gyomor-bélrendszer nyálkahártyájában található.)
A tünetek kivédésére a vitaminok, ásványi anyagok mellett a probiotikus készítmények rendszeres használata is.
Az elmúlt évek kutatásai, valamint sportolókon végzett nemzetközi klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a jótékony baktériumok rendszeres használata javította a tápanyagok felszívódását, az immunrendszer működését, megelőzte a fertőzések kialakulását, biztosította a zavartalan felkészülést.
forrás, részben: sportorvos.hu